Iphone X ile Samsung Galaxy S9 Plus Karşılaştırması

Iphone X ile Samsung Galaxy S9 Plus Karşılaştırması

Samsung S serisinde yapmış olduğu değişiklikleriyle birlikte ilk defa çift kamera özelliği barındıran telefon modelini tanıtmış bulunuyor. Aynı zamanda Iphone X ‘de bulunmakta olan Full ekran özelliği de telefonlar arasında yüksek bir rekabetin doğmasına sebebiyet doğurmuş bulunmaktadır. Şimdi hep birlikte her iki telefonun da kıyaslamasını yaparak hangisinin daha iyi olduğunu ortaya çıkartalım.Samsung ailesine yeni katılmış olan S9 telefon modeli bir önceki S8 modeli ile aynı tasarıma sahip özellikleri ile karşımıza çıkarkenişlemci ve kamera konusunda büyük atılımlar gerçekleştirdiğini söyleyebiliriz.  S9 modelin 6.2 inçlik ekrana sahip olmasıyla birlikte ekranın alt ve üstünde S8 modelinde bulunan çerçeveler yeni nesil modele göre daha da ince hale getirilmiş durumdadır. Yan taraflarında bulunmakta olan sonsuz ekran hiçbir şekilde çerçeve bulundurmamasıyla çentik ekrana yer vermemesi Samsung tarafından olumlu puan olmasına olanak sağlıyor.

Iphone X ekran Tasarımı

Iphone X,  Samsung Galaxy S9 + telefonuna göre 5.5 inçlik neredeyse çerçevesiz bir ekrana sahip olarak üretilmiştir. Fakat telefonun üstünde bulunmakta olan TrueDepth kamera bölümünde oluşan çentik bu görüntüyü büyük ölçüde bozmuş bulunuyor. Buda Iphone X modeline dezavantaj olarak geri dönmektedir. Samsung  markasının yeni telefonu olan Galaxy S9 Plus, 1440 X 2960 piksel yoğunluklarına sahip ve 18.5:9 en boy oranında Super Amoled ekran ile karşımıza çıkarken,Iphone X 19.5:9 en boy hacmiyle 1125 X 2436 piksel yoğunluğunu barındıran Super Retina ekran kullanmıştır. Kasa oranlarının dereceleri Samsung S9 modelinde % 86.61 ekran-kasa oranını desteklerken Iphone X ile bu durum % 81.14 olarak belirlenmiş bulunmaktadır.  Iphone X modelinde gösterilen 3D Touch özelliği varken Samsung Galaxy S9+ daima açık modu aktif hale getirerek bu durumdan eksi puan alıyor.

Dayanıklılık Seviyeleri

Galaxy S9 Plus telefon modeli ile Iphone X telefon modellerin ikisi de tasarımları ve yeni teknoloji üretimleriyle birlikte suya ve toza dayanıklı olarak üretilmişlerdir. S9 su 1.5 metre suyun altında 30 dakikalık bir süreç ile kendini korumaya alabiliyorken, Iphone X modeli 1 metre suda 30 dakika aktifliğini koruyabilmektedir. Bu açıdan baktığımız zamanda Samsung Galaxy S9+, Iphone X’e fark atarak telefon modelinin daha derin suda aynı dakikalarda kalma özelliğini sunmaktadır. İleri zamanlarda geliştirilen yeni ekran kartları ve işlemcilerle birlikte suyun daha derinliklerinde kullanabilme özelliklerin’de artış  olabilir.

Güç ve Performans

Güç ve performans konusunda S9 modeli ABD sürümünde sekiz çekirdeğe sahip olan 2.8GHz hızında işlev görmekte olan Qualcomm’ serisinin yeni işlemci ailesinden olan Snapdragon 845 kullanılmaktadır. ABD dışında yer alan bölümlere ise yine aynı şekilde sekiz çekirdekli 2.9 GHz hızında çalışabilen Exynos 9810 işlemcisinde hizmetler sunacak. Son olarak fiyat karşılaştırmalarına gelirsek Galaxy S9 Plus 64 GB modeli ülkemizde 5199 TL ile piyasaya sürülürken Iphone X ise 6099 TL’ile karşımıza çıkacaktır.

Editör Değerlendirmesi

Şahsi görüşüm 2 model arasında ki temel farkların, daha önceki Iphone vs Galaxy kıyaslamaları ile benzerlik taşıdığı yönündedir. Iphone X modeli ile genel telefon kullanıcısını mutlu etmeyi başarabilir. Galaxy S9 + modeli ise genel kullanıcı’dan fazlasını isteyen ve bekleyenleri tatmin edecektir.

Önceki Iphone X ile Gelen Yenilikler
Sonraki Kripto Para Piyasasının En Değerli Coinleri

Yazar Hakkında

Tufan Kürşat
Tufan Kürşat 66 içerik

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Bu yazarın bütün mesajlarını göster →

İlginizi Çekebilir

Mobil

Uygulama Mağazasının Masum Yüzleri Ne Kadar Masum?

Telefonunuzun fabrika çıkışı ile sizlere gelen bazı uygulamaların tasarımı, performansı veya çalışma mantığı sizi memnun etmeyebilir. Bu tür uygulamalara alternatif ararken, uygulama mağazasından seçtiğiniz ürünler, güvenlik ve gizlilik açısından sıkıntılı

Mobil

IOS 12 Nasıl Olacak?

IOS 12, merakla beklenen bir Apple sürümü. Bugünlerde internette en fazla aranan ‘IOS 12 Nasıl Olacak’ sorguları IOS 12’nin merakla beklendiğini gözler önüne seriyor. Eylül ayında tüm Apple kullanıcıları için

Mobil

Whatsapp Kullanıcıları İçin Kötü Haber

Milyonlarca kullanıcısı bulunan ve dünya genelinde kullanılan uygulama yeni bir sorun ile karşı karşıya geldi. Engellediğiniz kişilerin size ulaşmasına ve daha fazlasını yapmasına izin verebilirsiniz. Bir süre önce de mesaj

0 Yorum

Henüz Yorum Yok

İlk Yorumu Sen Yap Bu yazıya yorum yapın!

Cevap Bırak