iCloud Nedir, Özellikleri Nelerdir?

iCloud Nedir, Özellikleri Nelerdir?

iCloud, Apple firmasının fotoğraf, belge, müzik ve daha fazlasını depolamak için geliştirdiği bir depolama hizmetidir. Cihazınızda bulunan içerikler, iCloud sayesinde bulutta depolanır ve diğer Apple cihazlarınıza kablosuz olarak iletilir. iCloud hesabında bulunan tüm içerikler, herhangi bir Apple cihazında aynı Apple kimliği ile yeniden kullanılabilir. iCloud kullanmak için Apple kimliği oluşturulmalıdır. Böylece iCloud hesabı da oluşturulur. Yani iCloud kullanmak için ek bir indirme işlemi yapılmasına gerek kalmaz.

 

iCloudda yedeklen bilgiler:

– Cihaz ayarları

– Film rulosunda bulunan fotoğraf ve videolar

– Satın alınan müzikler, uygulamalar ve kitaplar

– SMS, MMS ve iMessage mesajları

– Zil sesleri

– HomeKit yapılandırılması

– Arama tarihçesi

– Visual Voicemail parolası

– Ana ekran düzeni

 

iCloud Saklama Alanı

iCloud size 5GB saklama alanı tanır, ancak bu alanın dolması durumunda ücretli olarak ilave saklama alanı alabilirsiniz. iCloud saklama alanınızın dolarsa fotoğraflarınız, videolarınız Fotoğraf Arşivi’ne yüklenmez, ve diğer bilgileriniz de iCloud hesabında güncel kalmaz. Aynı zamanda, iCloud e-posta hakkınızı da kullanamazsınız. iCloud depolama alanınızın dolup dolmadığına;-

– iOS 10.3 ve sonraki sürümler için Ayarlar- Adınız- iCloud- iCloud Saklama Alanı- Saklama Alanı Yönet

– iOS 10.2 ve önceki sürümler için Apple menüsü- Sistem Tercihleri- iCloud Yönet adımlarını takip ederek bakabilirsiniz.

iCloud hesabınızda daha fazla kullanım alanı açmak istiyorsanız eski iCloud yedeklemelerini, dosyaları, fotoğrafları, kısa mesajları, videoları ve diğer kullanmadığınız içerikleri silebilirsiniz. Ancak verilerinizi silmeden önce bu verilerin bir kopyasını da oluşturabilirsiniz. Böylece, sildiğiniz veriler sonradan geri yüklenebilir.

iCloud Şifre Değiştirme

Apple Kimliği’nizin şifresi, iCloud’da verilerinizin korunmasını sağlar. Ayrıca, şifreniz sayesinde, iPhonu’mu Bul uygulamasını da kaybolan aygıtınızın bulunması açısından kullanabilirsiniz. Ancak bilgilerinizi korumak için şifrenizi düzenli olarak değiştirmeniz daha güvenli bir ortam sağlar.

iCloud şifresi değiştirmek için Ayarlar – Adınız- Parola ve Güvenlik- Parolayı Değiştir adımlarını izlemeniz gerekir. Diğer cihazlarınızda da Apple Kimliği şifrenizi ve doğal olarak iCloud şifrenizi yeniden girmeniz istenir.

iPhone’umu Bul Özelliği

iPhone’umu Bul özelliği, iPad, Mac ve diğer Apple cihazlarınızın kaybolması durumunda aygıtınızın bulunmasına yardımcı olur. Aygıtınızı harita üzerinde görmek, bildirim sesi sağlamak, “Kayıp Modu” sayesinde kilitlemek, tüm kişisel bilgilerinizi uzaktan silmek gibi pek çok özellikler barındırır.

iPhone’umu bul özelliğini etkinleştirmek:

– Ayarlar- Adınız- iCloud (eğer iOS 10.2 ve sonraki sürümleri kullanıyorsanız Ayarlar –iCloud) – iPhone’umu Bul

– Parmağınızı sağa kaydırarak iPhone’umu Bul ve Son Konum Gönder özelliğini açın.

– Apple Kimliği’nizi girin.

Bu özelliği cihazınızı çalan kişiler, iCloud parolanız olmadan kapatamayacaklardır. Ücretsiz olarak sunulan özellik sayesinde, kişisel verilerinizi ve cihazınızı koruyabilirsiniz.

iCloud Aracılığı ile iTunes Nasıl Kullanılır?

Bulutun iTunes özelliği sayesinde, iTunes’den aldığınız içeriklere erişme ve bunları yeniden indirmeniz mümkündür. Bu hizmete, App Store, iTunes Store ve iBookstore’dan satın aldıklarınız da dahildir. Satın aldığınız tüm filmleri, TV şovlarını, müzikleri ve daha fazlasını sadece diğer cihazınıza giriş yaparak bulabilirsiniz.

iCloud ile Fotoğraf Paylaşmak

iCloud Fotoğraf Paylaşma özelliği ile fotoğraflarınızı ve videolarınızı belirlediğiniz kişilerle paylaşabilir ve bu kişilerin de fotoğraflarını, videolarını eklemesine izin verebilirsiniz.Ancak bunun için tüm Apple cihazlarınızda iOS’un en son sürümü güncel olmalıdır. iCloud Fotoğraf Paylaşma özelliğini açmak için;

–  iPhone, iPad ve iTouch cihazlarında Ayarlar- Adınız- iCloud Fotoğraflar- iCloud Fotoğraf Paylaşma adımlarını,

– Mac cihazınızda Sistem Tercihleri- iCloud Fotoğraflar- Seçenekler- iCloud Fotoğraf Paylaşma adımlarını izlemeniz gerekir.

Yalnızca seçtiğiniz fotoğrafların paylaşılacağı bir albüm oluşturmak için Fotoğraflar uygulamasına gidilmelidir. Diğer arkadaşlarınızın da albümünüze katılması, yorum yapması ve kendi fotoğraflarını da yüklemesi için onlara istek göndermeniz gerekir. Aynı zamanda, albümünüzün tüm denetimi de sizin elinizdedir.

iCloud Fotoğraf Arşivi

iCloud Fotoğraf Arşivi, iOS 8.3 ve sonraki sürümler için geçerlidir. iCloud Fotoğraf Arşivi sayesinde fotoğraf ve videolarınız diğer cihazlarınızda da yedeklenir. iPhone cihazınızda bir albüm oluşturursunuz. Bu albüm, diğer Apple cihazlarınızda yedeklenir ve bunun tersi de geçerli olur. Bu sayede, fotoğraflarınızı tek tek indirmenize gerek kalmaz ve depolama alanınız artar.

Önceki İnstagram Repost Nedir, Nasıl Yapılır?
Sonraki Snapchat Nedir, Nasıl Kullanılır?

Yazar Hakkında

Tufan Kürşat
Tufan Kürşat 66 içerik

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Bu yazarın bütün mesajlarını göster →

İlginizi Çekebilir

Teknoloji

Robot Geliştiricileri Doğayı Nasıl Taklit Ediyor?

Günlük hayatta karşınıza çıkan teknolojik ürünler sizi şaşırtıyor mu? Eğer çocukluğunuz teknoloji çağına denk geldiyse bu soruya cevabınız muhtemelen hayır olacaktır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte, hayatımıza birçok yeni şey girdi.

Mobil

Akıllı Telefonlarda Yazı Yazma Hızınızı Arttırmak İçin 3 Önemli Taktik

Akıllı telefonlar, hayatımız her alanında yer alıyor. Otobüste, tuvalette, yemek yerken vb. yerler. Bulunduğunuz yerlerin yoğunluğuna, ortamına göre bazen telefonu hızlı kullanmanız gereklidir. Bu yüzden de metin yazarken hızlı bir

Mobil

Akıllı Telefonlara Bulaşan Virüsler Nelerdir ? Nasıl Temizlenir ?

Akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle hemen hemen her gün birçok içerik ile karşılaşırız. Bu tür içerikler arasında gezinirken kimi zaman reklamlar kimi zaman ise bazı linkler önümüze çıkmaktadır. Bunların hepsi bizi tehdit edebilecek

0 Yorum

Henüz Yorum Yok

İlk Yorumu Sen Yap Bu yazıya yorum yapın!

Cevap Bırak