4,5 G’den Sonra 5G Mi Geliyor?

4,5 G’den Sonra 5G Mi Geliyor?

İnternet hayatımızın olmazsa olmazları arasında yerini alırken, her geçen gün gelişen teknolojiyle birlikte yeni farklı özelliklere sahip olan internet alt yapılarıyla karşı karşıya geliyoruz. İnsanların oluşturmuş oldukları internet deneyimlerin giderek yüksek boyutlara ulaşması ve daha iyi deneyimlerin geliştirilebilmesi adına yapılan çalışmalar sonuç bularak dünyanın yeni internet hız ağı olan 5 G konu almış bulunuyor. Bildiğimiz üzere daha öncesinde Türkiye’de 4G alt yapısı tamamlandı ve milyonlarca kullanıcın yeni sisteme geçmesine olanaklar tanındı. Bununla birlikte daha önce 5 saniyede yapmış olduğumuz işlemleri 2 saniyeye indirmeyi başarabilmiştik. Tabi bu durumun ilerleyiş göstermesi bir yandan iyi bir yandan da olumsuz yönleri bulunmaktadır. Çünkü kullanıcıların yüksek verilere ulaşan hızlarda internet kullandıkları zamanlarda yenileme sürelerine gelmeden kotaların sona ermesiyle karşı karşıya gelebiliyor. Bunun içinde binlerce kişi hala 3G hizmetinden destek almaktadır.

5. Nesil Mobil İnternet Nasıl Olacak?

İnsanların internette oluşturmuş oldukları projeler veya filmler kalite konusunda her ne kadar yüksek çözünürlüklerle karşımıza çıksa da yüksek boyutlara sahip oldukları için bunları indirmemiz baya bir zaman almaktadır. İşte bunun için geliştirilmekte olan 5. Nesil 5G Barselona da yapılan tanıtımla birlikte hayatımıza girmesi için son adımların yapıldığı açıklamaları yer aldı. 5G ile birlikte 100 GB boyutuna sahip olan yüksek çözünürlüklü 4K video 4 Dakikada indirilebilecek duruma gelecektir. Samsung firmasının yeni nesil modem üretimlerin tasarlanmasıyla birlikte evlerde yerleri alması için son hazırlıkların sona erdiğini ve yakın zamanda dünya genelinde kullanıma hazır şekle geleceği açıklamaları yapıldı.

Kablosuz Olarak İndirmeler Gerçekleşebilecek Mi?

Mobil internet ağının çok eskiye dayanmasıyla birlikte son zamanlarda büyük değişimler yaşayan telefon piyasası adeta dünyayı yenileyebilecek duruma gelmiş bulunuyor. 5G mobil internet teknolojisinin de geliştirilmesiyle artık evlerinizde normal telefonlarda modem ağı ile yapmış olduğunuz kablosuz transferler işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Yani yeni teknolojiyle yer altında bulunan kablo sistemlerinin yenilenmesi veya yatırım yapılması durumu gerekmiyor. ABD’de Verizon bölgesinde yapılan internet test ağları olumlu sonuçlar vermesiyle bütün dünyada aktif olarak kullanılması 2020 yılına kadar sürüleceği açıklamaları yer alıyor. Aynı şekilde de bu hızın Türkiye’de aktif hale gelmesi tamamen 2020 yılında yaşanacak olan internet değişikliklerine bağlı olacaktır.

Türkiye 5G İnternet Teknolojisine Hazır Mı?

5G teknolojinin gelişimi herhangi bir alt yapı hizmetlerinin yenilenmesine gerek kalmadan istenildiği bölgede kablosuz olarak kullanılması durumunda istemiş olduğunuz evinde bu hizmetten yararlanabileceksiniz. Bu yüzden de Türkiye yenilenen teknoloji ağında ülkesinde kullanıcıların internet deneyimlerini yaşayabilmeleri için açıklamalar yapmış bulunmaktadır. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olan Ahmet Arslan 2020 yılında Türkiye 5G internet ağına katılacağını söylüyor. Aynı zamanda Savunma Sanayii Müsteşarlığı, BTK ve TÜBİTAK 5G’nin Türkiye’de uygulanabilmesi için firmalarla belli anlaşmaların sağlandığını ve kendileriyle birlikte ortak çalışmalar yürüttüklerini bildirdiler.

Önceki Whatsapp Kullanıcıları İçin Kötü Haber
Sonraki Akıllı Kalemler Hangi Alanda Kolaylıklar Sağlıyor?

Yazar Hakkında

Tufan Kürşat
Tufan Kürşat 66 içerik

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Bu yazarın bütün mesajlarını göster →

İlginizi Çekebilir

Teknoloji

Kripto Para Piyasasının En Değerli Coinleri

Kripto paralar son zamanların en büyük yükselişini yaşayarak binlerce farklı yatırımcının kendileri üzerinde hisse oranlarında yatırımlar yapmayı başarabilmiş durumdadır. Kripto paraların babası olarak bilinmekte olan Bitcoin tek bir dalgalanmayla birlikte

Teknoloji

Güneş Gözlüğünde Devrim: Fotoğraf ve Video Çekebilen Spectacles Satışa Sunuldu!

Numarasız ya da numaralı olarak sipariş edilebilen video ve fotoğraf çekme özellikli güneş gözlüğü Spectacles, Snapchat tarafından satışa sunuldu. Havalı renkleriyle ilgi çeken gözlük, dışarıdan normal bir güneş gözlüğünüzü andırsa

İnternet

İnstagram Repost Nedir, Nasıl Yapılır?

Ünlü sosyal fotoğraf paylaşım sitesi olan İnstagram üzerinden beğenip gördüğünüz fotoğraflar ve videoları hiç uğraşmadan zahmetsiz bir şekilde paylaşmanız için size yardımcı olan işlevdir. Bunun yanında sevdiklerinizle çektiğiniz fotoğraf ve

0 Yorum

Henüz Yorum Yok

İlk Yorumu Sen Yap Bu yazıya yorum yapın!

Cevap Bırak