Snapchat Nedir, Nasıl Kullanılır?

Snapchat Nedir, Nasıl Kullanılır?

Snapchat Nedir?

Snapchat bir Android ve iOS uygulamasıdır. Kurucu ortak Evan Spiegel tarafından yönetilmektedir. Uygulamanın temel kavramlarından biri, uygulama içinde gönderdiğiniz tüm resim, video veya mesajların yalnızca kısa bir süreliğine erişilebilir olmasıdır. İletiyi gönderdiğiniz kişinin iletinizi ne kadar süreliğine görmesini istiyorsanız bunu kendiniz ayarlayabiliyorsunuz. Bu süre bitince artık o ileti kayboluyor. Fakat şu handikabı da söylememiz gerekir: karşı taraf ekran görüntüsü alabilir! Bu yüzden dikkat edilmesi gerekir. Bu arada ekran görüntüsü alınırsa bu durum diğer kişiye bildiriliyor. Uygulamanın bu “geçicilik” niteliğinin daha doğal bir etkileşim akışını teşvik ettiği düşünülmektedir.

Snapchat’in Kullanım Amacı Nedir?

Snapchat ilk çıktığında kişisel ve kişiden kişiye fotoğraf paylaşımına odaklanmış olsa da, artık kısa videolar göndermek, canlı görüntülü sohbet yapmak, mesajlaşmak, karikatür benzeri bitmoji avatarları oluşturmak da dahil olmak üzere bir dizi farklı görev için kullanılabiliyor. Snapchat, yakın zamanda özel bir depolama alanına fotoğraf ve video hikayelerini kaydetmenize olanak tanıyan bir “Anılar” özelliği ekledi. Diğer özellikler arasında Square Cash ile entegrasyon yoluyla para gönderme, enstantane ve mesajlara yerleştirilebilen şehre özgü çıkartmalar oluşturma, filtreler ve AR tabanlı lensleri ekleme sayılabilir.

Anlaşılması gereken en önemli şey, cep telefonunuzun gönderilen veya alınan fotoğraflar ve videolar aracılığıyla anında iletişim kurmasıdır. Snapchat’den önce, sosyal medya daha çok masaüstü tabanlıydı ve tüm durumları, tweet’leri, fotoğrafları, videoları tüm arkadaşlarınız görüyor ve bu konuda yorum yapabiliyordu ve siz de bunları sonsuza dek saklıyordunuz. Başka bir deyişle, Snapchat çevrimiçi iletişim kurma şeklimizi değiştirdi.

Snapchat Özellikleri ve Sözlüğü

l Snapchatter: Snapchat kullanıcısı anlamına geliyor.

l Snap: Bir fotoğraf – video çektiğinizde veya bir fotoğraf – video aldığınızda, bu “snap” olarak bilinir.

l Snapback: Snapchat başladığında bu terim daha popülerdi, ama zamanla soldu. Yine de anlatalım. Bir çırpıda yanıt anlamına geldiğini söyleyebiliriz. Yani Snapback ile sadece aldığınız özel bire bir eklemeye cevap veriyorsunuz.

l Hikayemiz: Aynı yerde bulunan farklı kişilerin çektiği fotoğraf ve videoların ortak hikayede deneyimlendiği özelliktir.

l Snapcode: Snapcode, yeni arkadaşlar eklemeyi daha da kolaylaştıran taranabilir bir koddur. Bir QR koduna benzer olan Snapcode’unuz profil ekranında bulunabilir. Kamera ekranının köşesindeki hayalet simgesine veya Bitmoji’ye dokunarak erişebilirsiniz.

l Puan: Bir arkadaşının Snapchat’deki profilinin yanında bir sayı gördün mü? Bu bir puandır. Arkadaşının gönderdiği ve aldığı snaps sayısının, gönderdiği hikayelerin ve diğer faktörlerin birleştiği bir denklem. Bir arkadaşınızın adını kişi listenizde, hikaye akışınızda veya sohbet alanınızda tuttuğunuzda puanını görebilirsiniz.

l Filtreler (Lenses): Lenses olarak adlandırılan özellik ile artırılmış gerçeklik tabanlı özel efektler ve sesler ekleyerek enstantaneleri daha da eğlenceli hale getirebilirsiniz.

l Coğrafi Filtreler : Filtreler gibi, snaps’ları süslemek için bir geofilter kullanabilirsiniz. Ancak filtrelerin aksine, coğrafi filtreler bulunduğunuz yere veya katılacağınız bir etkinliğe özeldir.

l Sohbet: Bu, diğer kullanıcılarla doğrudan sohbet etmenizi sağlayan Snapchat içindeki bir mesajlaşma özelliğidir. Sohbet ekranına kamera ekranında soldan sağa kaydırarak erişebilirsiniz. Buradan, bitmoji çıkartmalarını gönderebilir, canlı görüntülü görüşme başlatabilir, para gönderebilir ve daha pek çok şey yapabilirsiniz.

l Snapcash: Snapchat, Square Cash ile bir entegrasyon sayesinde arkadaşlarınıza para aktarmanızı sağlar. Snapchat’un Sohbet bölümünden erişebilirsiniz. Ancak önce, banka kartı bilgilerinizi Ayarlar altında girmelisiniz.

l Keşfedin: Bu, Kamera ekranının sağında, herkesin görmesi için hikayeler yayınlayabilen markalar ve yayıncılar için tasarlanmış bir bölümdür.

l Snap Harita: Bu özellik ile konumunuzu arkadaşlarınız veya takipçilerinizle paylaşabilirsiniz. Ayrıca arkadaşlarınızın nerede bulunduğunu görmek için gerçek bir harita üzerinde gezinmenizi sağlar. Tabi ki konumunuzu paylaşıp paylaşmayacağınızı seçebilirsiniz. Siz ve arkadaşlarınız Bitmoji ile temsil edileceksiniz.

l Bitmoji: Bitmoji uygulamasını indirdiyseniz, bir avatar oluşturduysanız ve hesabınızı Snapchat’a bağladıysanız, avatarınızı içeren AR tabanlı lensleri ve çıkartmaları göreceksiniz. Ayrıca, hem sizin hem de arkadaşınızın bulunduğu sohbetlerde “friendmoji” etiketlerini de görebilirsiniz. Diğer özellikler gibi, Bitmoji de Snapchat üzerinde kullanıcı etkileşimini teşvik etmek için tasarlanmıştır.

Snapchat Nasıl Kullanılır?

Kamera Ekranı

Snapchat’i açtığınız anda kamera ekranını göreceksiniz. Çabuk çekim yapmak istiyorsanız çekim düğmesine dokunun veya 10 saniye uzunluğunda bir video kaydetmek için basılı tutun. Daha sonra her türlü yaratıcı aracı kullanabilirsiniz. Örneğin çizim yapmak için kalem aracına dokunun, bir başlık eklemek için metin aracına dokunun, bir çıkartma veya Bitmoji eklemek için çıkartma aracına dokunun.

Snap Harita Ekranı

Kamera ekranı açıkken iki parmağınızla uzaklaştırma yaparsanız snap harita ekranı açılır. Sadece seçtiğiniz kişiler konumunuzu görebilir. Snap haritadaki konumunuz, yalnızca Snapchat açıkken güncellediğinizde güncellenir. Bitmoji hesabınız bağlıysa, canlı bir harita üzerinde Bitmoji avatarınızı göreceksiniz. “Hayalet modu”na girmek ve görünmez hale getirmek istiyorsanız Ayarlar düğmesinden bunu yapabilirsiniz. Snapchat dünyanın dört bir yanındaki kullanıcıların hikayelerini sunabilir, böylece yakınınızdaki bir konseri hızlıca görebilirsiniz.

Anılar Ekranı

Anılar ekranını açmak için, kamera ekranında parmağınızı aşağıdan yukarı doğru kaydırın. Anılar ekranında yeni hikayeler oluşturabilir, düzenleyebilir ve anılara kaydettiğiniz fotoğraf ve videoları gönderebilir ve eski snap’leri bulmak için akıllı aramayı kullanabilirsiniz. Anıları arayabilir, paylaşabilir, işaretleyebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

Sohbet Ekranı

Snapchat uygulamasını açtığınızda ve kamera ekranı ile karşılaştığınızda, sohbet ekranına erişmek için köşedeki sohbet düğmesine dokunun veya ekranı soldan sağa kaydırın. Buradan yeni bir sohbete başlayabilir, sohbetler arayabilir, etkin sohbetlerinizi görebilir, profil ekranınıza gidebilir, bir anı yakalayabilir, hikayelere hızlı bir şekilde geçebilir ve daha pek çok şey yapabilirsiniz. Sohbetler, sohbetten ayrıldığınızda varsayılan olarak silinir.

Hikayeler Ekranı

Snapchat uygulamasını açıp kamera ekranı ile karşılaştığınızda, hikayeler ekranına erişmek için köşedeki hikayeler düğmesine dokunun veya ekranı sağdan sola kaydırın. Buradan, tüm arkadaşlarınızın yayınlanmış fotoğraflarını (24 saate kadar) görebilirsiniz. Hikayeler ekranından hikayenize ekleme, hikayeleri arama, arkadaş bulma, önerilen kişileri hızlı bir şekilde ekleme, profilinize ve kitle ayarlarınıza erişme ve sohbete geri dönme seçeneklerini görebilirsiniz.

Arama Ekranı

Arama, bir arkadaşınızı, bulunduğunuz grubu ve daha fazlasını bulmanın en hızlı yoludur. Aramaya başlamak için ekranın üst kısmındaki büyütece dokunmanız yeterlidir. Bulmaya çalıştığınız bir şeyi yazın veya önerilen arkadaşlarınıza ve konulara göz atın.

Snapchat uygulamasını açıp kamera ekranı ile karşılaştığınızda, üstteki ara düğmesine dokunun. Buradan, diğer kullanıcıları Snapchat adına göre arayabilirsiniz. Doğrulanmış kullanıcıların adlarının yanında bir emoji görünecek. Açılan arama ekranı, alakalı kullanıcıları da önerir, size en üstteki hikayeleri gösterir ve diğer kullanıcıları ve hikayelerini müzik, spor, moda ve hayvanlar gibi ölçütlerle görüntülemenizi sağlar.

Profil Ekranı

Profil ekranında arkadaş bulma ve ekleme seçeneklerini göreceksiniz. Ayrıca, profil ekranınızdan bir Snapcode oluşturabilirsiniz. Bir Snapcode ile arkadaşlar ve takipçiler bir bağlantıyı sadece Snapchat’da tarayarak ziyaret edebilirler.

Ayarlar Ekranı

Profil ekranınızın köşesindeki dişli ayar simgesine tıklamanız yeterlidir. Gizlilik ayarlarınızı, harita konum ayarlarını, doğum günü ayarlarını, şifre ve telefon numarası ayarlarını, bitmoji hesabı bağlamayı, snapcode oluşturma ayarlarını, anılar ayarlarını, Snapcash ayarlarını ve daha fazlasını Ayarlar’dan değiştirebilirsiniz.

Önceki iCloud Nedir, Özellikleri Nelerdir?
Sonraki Huawei Y7 2018'in Türkiye Fiyatı ve Özellikleri

Yazar Hakkında

Tufan Kürşat
Tufan Kürşat 66 içerik

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Bu yazarın bütün mesajlarını göster →

İlginizi Çekebilir

Oyun

En Eğlenceli 5 Bulmaca Uygulaması

Boş vakitlerde zaman geçirmek amacıyla en sık tercih edilen uygulamalardan birisi de eğlenceli bulmacalardır. Hem zihninizi boşaltmanıza hem de konsantrasyon yeteneğinizi geliştirmeye yardımcı olan bulmaca uygulamaları büyük ya da küçük

Teknoloji

Uber Uygulaması Ne İşe Yarıyor?

ABD merkezli olan UBER ülkemizde faaliyet göstermesiyle birlikte isminden sıkça bahsettirdi Uygulama teknoloji çağına meyvelerinden biri olarak  kullanıcıların bulundukları yerden gitmeyi istedikleri yere onları ulaştıran bir ulaşım sistemidir. Uygulamayı cihazınıza

Mobil

Iphone X ile Gelen Yenilikler

Dünyanın en büyük teknoloji devleri arasında yerini almakta olan Apple çıkartmış olduğu yeni telefon modeli Iphone X şimdiye kadar çıkartılmış bütün Iphone modellerden daha üstün özelliklere sahip olacak. Firma telefon

0 Yorum

Henüz Yorum Yok

İlk Yorumu Sen Yap Bu yazıya yorum yapın!

Cevap Bırak