Uygulama Mağazasının Masum Yüzleri Ne Kadar Masum?

Uygulama Mağazasının Masum Yüzleri Ne Kadar Masum?

Telefonunuzun fabrika çıkışı ile sizlere gelen bazı uygulamaların tasarımı, performansı veya çalışma mantığı sizi memnun etmeyebilir. Bu tür uygulamalara alternatif ararken, uygulama mağazasından seçtiğiniz ürünler, güvenlik ve gizlilik açısından sıkıntılı olabilir. Mağazadan sık indirilen ancak bir o kadar da riskli uygulamaları sizler için belirledik.

El Feneri Uygulamaları

Belki çok masum görünse de bir el feneri uygulaması, telefon, medya, kamera, wi-fi, mikrofon kullanımına erişim izni isteyebiliyor. Hatta telefon adını bile talep edebilmekte. İstenmeyen reklamlar bakımından da canınızı sıkan fener uygulamaları, çok da kaliteli olmayan çözümler sunmaya çalışmakta. Bu nedenle yerel uygulaması varken üçüncü parti uygulamalarla ilgilenmemenizi tavisye ediyoruz.

Klavyeler

Herhangi bir nedenle klavyenizi değiştirmek için mağazaya göz attığınızda en iyi ihtimalle Google’ın geliştirdiği uygulamayı kullanmanızı tavsiye etmekteyiz. G-Board adlı bu uygulama dışındaki tüm uygulamalar, yazdıklarınızı kayıt etme ve depolama riski içermekte.

Ücretsiz Oyunlar

Boş vaktinizi geçirmek ve sıkıntınızı azaltmak için indirmiş olduğunuz masum oyun uygulamaları, büyük tuzaklara sahip olabilmektedir. Özellikle adı duyulmamış ve tanınmayan firmaların uygulamaları, gizliliğinizi tehlikeye atmakla kalmıyor, istenmeyen reklamlarla da can sıkıntınızın artmasına neden oluyor. Bazı uygulamalar öylesine ileri gidiyor ki sizi oyun içi satın almalara kadar zorluyor.

Anti Virüsler

Güvenliğinizi artırmak ve bilgilerinizi korumak için yüklemiş olduğumuz ücretsiz antivirüs uygulamaları, kişisel veri ticareti yapabilmekte. İOS ve Android’in dahili antivirüs korumaları yeterince güçlü. Bunu Google da her fırsatta belirtmekte. Uygulama mağazasında bu tür uygulamaların olması kafa karıştırsa da unutulmamalıdır ki geliştiriciler istedikleri uygulamayı mağazaya oyma hakkına sahip.

Mağazaların İndirim ve Kupon Uygulamaları

Bu tür uygulamalar yaptığınız alışverişler, aramalar ve geçmiş bilgileriniz karşılığında size indirim sunmaktadır. Diğerleri gibi mağaza uygulamaları da gerçek olamayacak kadar güzel görünen şüpheli yazılımlar arasında yer almakta. Kredi kartı veya hesabiniza erişim izni isteyen bir uygulama ile karşılaştığınızda, unutmayın ki birşeyler ters gitmekte. Bu tür bilgileri isterken en iyi ihtimal, kartınızla neler aldığınızı öğrenmek isteyecek, en kötü ihtimal ise kartınızla harcama yapmaya sebep olacaktır.

Önceki Sanal Gerçeklik Gözlükleri
Sonraki Windows 10 Hızlandırmak İçin 10 Teknik

Yazar Hakkında

Tufan Kürşat
Tufan Kürşat 66 içerik

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Bu yazarın bütün mesajlarını göster →

İlginizi Çekebilir

Oyun

En Eğlenceli 5 Bulmaca Uygulaması

Boş vakitlerde zaman geçirmek amacıyla en sık tercih edilen uygulamalardan birisi de eğlenceli bulmacalardır. Hem zihninizi boşaltmanıza hem de konsantrasyon yeteneğinizi geliştirmeye yardımcı olan bulmaca uygulamaları büyük ya da küçük

Mobil

9 Kameralı Akıllı Telefon Geliyor!

Son yıllarda firmalar adeta bir telefon üretme yarışı içerisindeler. Her yıl düzenli olarak üst modele geçilerek alıcıların beğenilerine sunulan telefonların donanımsal özellikleri de ilgi çekiyor. Geçtiğimiz günlerde adını duyuran bir

Mobil

Iphone X ile Gelen Yenilikler

Dünyanın en büyük teknoloji devleri arasında yerini almakta olan Apple çıkartmış olduğu yeni telefon modeli Iphone X şimdiye kadar çıkartılmış bütün Iphone modellerden daha üstün özelliklere sahip olacak. Firma telefon

0 Yorum

Henüz Yorum Yok

İlk Yorumu Sen Yap Bu yazıya yorum yapın!

Cevap Bırak