Uygulama Mağazasının Masum Yüzleri Ne Kadar Masum?

Uygulama Mağazasının Masum Yüzleri Ne Kadar Masum?

Telefonunuzun fabrika çıkışı ile sizlere gelen bazı uygulamaların tasarımı, performansı veya çalışma mantığı sizi memnun etmeyebilir. Bu tür uygulamalara alternatif ararken, uygulama mağazasından seçtiğiniz ürünler, güvenlik ve gizlilik açısından sıkıntılı olabilir. Mağazadan sık indirilen ancak bir o kadar da riskli uygulamaları sizler için belirledik.

El Feneri Uygulamaları

Belki çok masum görünse de bir el feneri uygulaması, telefon, medya, kamera, wi-fi, mikrofon kullanımına erişim izni isteyebiliyor. Hatta telefon adını bile talep edebilmekte. İstenmeyen reklamlar bakımından da canınızı sıkan fener uygulamaları, çok da kaliteli olmayan çözümler sunmaya çalışmakta. Bu nedenle yerel uygulaması varken üçüncü parti uygulamalarla ilgilenmemenizi tavisye ediyoruz.

Klavyeler

Herhangi bir nedenle klavyenizi değiştirmek için mağazaya göz attığınızda en iyi ihtimalle Google’ın geliştirdiği uygulamayı kullanmanızı tavsiye etmekteyiz. G-Board adlı bu uygulama dışındaki tüm uygulamalar, yazdıklarınızı kayıt etme ve depolama riski içermekte.

Ücretsiz Oyunlar

Boş vaktinizi geçirmek ve sıkıntınızı azaltmak için indirmiş olduğunuz masum oyun uygulamaları, büyük tuzaklara sahip olabilmektedir. Özellikle adı duyulmamış ve tanınmayan firmaların uygulamaları, gizliliğinizi tehlikeye atmakla kalmıyor, istenmeyen reklamlarla da can sıkıntınızın artmasına neden oluyor. Bazı uygulamalar öylesine ileri gidiyor ki sizi oyun içi satın almalara kadar zorluyor.

Anti Virüsler

Güvenliğinizi artırmak ve bilgilerinizi korumak için yüklemiş olduğumuz ücretsiz antivirüs uygulamaları, kişisel veri ticareti yapabilmekte. İOS ve Android’in dahili antivirüs korumaları yeterince güçlü. Bunu Google da her fırsatta belirtmekte. Uygulama mağazasında bu tür uygulamaların olması kafa karıştırsa da unutulmamalıdır ki geliştiriciler istedikleri uygulamayı mağazaya oyma hakkına sahip.

Mağazaların İndirim ve Kupon Uygulamaları

Bu tür uygulamalar yaptığınız alışverişler, aramalar ve geçmiş bilgileriniz karşılığında size indirim sunmaktadır. Diğerleri gibi mağaza uygulamaları da gerçek olamayacak kadar güzel görünen şüpheli yazılımlar arasında yer almakta. Kredi kartı veya hesabiniza erişim izni isteyen bir uygulama ile karşılaştığınızda, unutmayın ki birşeyler ters gitmekte. Bu tür bilgileri isterken en iyi ihtimal, kartınızla neler aldığınızı öğrenmek isteyecek, en kötü ihtimal ise kartınızla harcama yapmaya sebep olacaktır.

Önceki Sanal Gerçeklik Gözlükleri
Sonraki Windows 10 Hızlandırmak İçin 10 Teknik

Yazar Hakkında

Tufan Kürşat
Tufan Kürşat 66 içerik

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Bu yazarın bütün mesajlarını göster →

İlginizi Çekebilir

Android

Xiaomi Redmi 6 Pro’nun Tasarım Detayları ve Özellikleri Belli Oldu

Geçtiğimiz günlerde teknik özellikleri TENAA tarafından ortaya çıkarılan Redmi 6 Pro‘nun tasarımına dair detaylar da belli oldu. Firmanın belirsizliğini koruyan 3 modelinden ikisinin, Redmi 6 ve Redmi A olduğu açıklanmıştı.

Mobil

Artık Arabalar da Akıllı!

Turkcell Kopilot ile Arabanızın ve Sevdiklerinizin Güvenliğini Sağlayın! Varsayalım insan soyu kaldırılıp her şeyin kendiliğinden gelişip olgunlaştığı, sütlerin balların yerden kaynadığı, yiyeceklerin dallarından koparılmayı beklediği, herkesin gönlünden geçirdiğini hiç vakit

Mobil

Huawei Y7 2018’in Türkiye Fiyatı ve Özellikleri

Huawei‘nin dikkatleri üzerine çeken, Huawei Y7 2018 adlı akıllı telefonu, uygun fiyatı ile telefon kullanıcılarını şaşırtıyor. Segmentinde örnek olarak gösterilen telefonlardan biri olan Huawei Y7 2018, Türkiye’deki telefon mağazalarında da

0 Yorum

Henüz Yorum Yok

İlk Yorumu Sen Yap Bu yazıya yorum yapın!

Cevap Bırak