IOS 12 Nasıl Olacak?

IOS 12 Nasıl Olacak?

IOS 12, merakla beklenen bir Apple sürümü. Bugünlerde internette en fazla aranan ‘IOS 12 Nasıl Olacak’ sorguları IOS 12’nin merakla beklendiğini gözler önüne seriyor. Eylül ayında tüm Apple kullanıcıları için sunulacak olan işletme sürümü geliştiriciler için indirmeye sunulmuş durumda. Beta sürümünü deneyen geliştiriciler, kesin olarak piyasaya sunulacak IOS 12 sürümünün eksiklik ve hatalarının giderilmesine de zemin hazırlıyorlar.

Bir önceki sürüm olan IOS 11 birçok konuda eleştirilmiş ve Apple kullanıcıları tarafından pek fazla beğenilmemişti. Bu sürümde beğenilmeyen tüm özelliklerin ve hataların düzeltilmesi, IOS 12’de çok daha iyi bir deneyim sunulması adına Apple, uzun zamandır çalışmalar yürütüyordu. 2018 Eylül ayında Apple kullanıcılarına sunulacak olan IOS 12 sürümünde eski hataların düzeltilmesi ve daha yüksek bir performans sunulması bekleniyor.

IOS 12 Nasıl Olacak?

IOS 12’nin daha hızlı bir kullanıcı deneyimi oluşturacağı ve üst düzey performans göstereceği gelen haberler arasında. Özellikle uygulamaların daha hızlı çalışması ve yüksek performans vaadi IOS 12’yi bekleyenleri daha da heyecanlandırıyor. Eylül 2018’de tüm Apple kullanıcılarına (destekleyen cihazlara) sunulacak olan IOS 12’de artık uygulamalar eskiye oranla 2 kat daha hızlı bir şekilde açılacak.

Günümüzde önem kazanan arttırılmış gerçeklik deneyimleri IOS 12’de de ön plana çıkacak. Apple ARKit 2.0 teknolojisi de yine merak edilen yenilikler arasında yer alıyor. Ayrıca nesneleri ölçme ve boyutlarını belirleme gibi yenilikler de yine IOS 12’de kullanıcılarla buluşacak. Daha çok IOS 11’deki hataların tekrar yaşanmaması için sunulacak yeni yazılım IOS 13 için de temel oluşturacak.

IOS 12 Yenilikleri

IOS 12 nasıl olacak sorularının sıkça sorulması bu sürümün ne kadar merak edildiği hakkında bize bir fikir sunuyor. Ölçü özelliği bu sürümde kamera aracılığı ile nesneler arasındaki mesafelerin ve nesne boyutlarının ölçülebilmesine olanak sağlıyor. ‘Measure’ özelliği başka yazılımlara gerek kalmadan nesne boyutlarını ölçebilmenize olanak sağlıyor.

Bir diğer merak edilen yenilik ise fotoğraflar bölümünde ortaya çıkıyor. IOS 12’de artık fotoğraflar daha kolay ve hızlı bir şekilde bulunabilecek. Akıllı asistan ‘Siri’ bazı uygulamalara yönlendirilebilecek ve siz belli cümleler söylediğinizde direkt olarak bu uygulamalar ile bağlantı kurulabilecek.

Bir diğer yeni özellik ise ‘Apple News’ olarak ön plana çıkıyor. Haberler ve hisse bilgileri artık bu uygulama aracılığı ile anlık olarak takip edilebiliyor. iBooks ve Sesli Notlar uygulamalarında ve özelliklerinde de yine bir takım yenilikler ve geliştirmeler yapılacağı gelen haberler arasında.

Rahatsız edilmek istemeyen kişiler ‘Do Not Disturb’ özelliğini kullanabilecek. Geceleri rahatsız edilmemek isteyen Apple kullanıcıları artık ‘Rahatsız Etme’ özelliğini kullanabilecek. Böylece telefon bildirim ışıklarından kullanıcılar etkilenmeyecek.

Bildirim ayarları da ana ekrandan artık kolay bir şekilde yönetilebilecek. IOS 12 yeniliklerinden birisi de kullanıcıların ne kadar bildirim alabileceğini belirleyebilmesi. Ana ekranda sizin belirlediğiniz uygulamalardan gelen bildirimleri rahatlıkla görüp yönetebileceksiniz.

‘Haftalık Aktivite Özeti’ ne kadar telefonunuzla vakit geçirdiğinizi ve en fazla hangi uygulamaları kullandığınızı görebilmenize olanak sağlıyor. Ayrıca burada uygulama kullanım zamanlarını da belirleyerek bir limit koyabiliyorsunuz. Böylece saatlerinizi sosyal medya uygulamaları aracılığı ile harcamadan kontrol edebiliyorsunuz.

‘Animoji’ ve ‘Memoji’ özellikleri de mesajlarınıza daha fazla eğlence katacak yenilikler arasında yer alıyor. Animoji’ye IOS 12 ile yeni animasyon yüzleri gelirken, Memoji ile de kullanıcılar kendi emojilerini yapma şansına erişiyorlar.

FaceTime’da ise ‘Grup FaceTime’ özelliği ile artık 32 kişi grup görüşmesi gerçekleştirebilecek. Uzak bölgelerdeki kişilerin konferans yapmasına olanak sağlayan bu özellik bazı işletmeler tarafından da sıkça kullanılıyor.

IOS 12 Beta sürümü geliştiriciler için kullanıma sunulmuş bulunuyor. Apple Geliştirici Hesabı sahibi olan herkes bu sürümü indirerek denemeye başlayabiliyor. Diğer Apple kullanıcıları ise Eylül 2018’i beklemek zorunda. Bu zaman zarfı içinde test edilecek olan IOS 12 en iyi ve sorunsuz bir şekilde kullanıcılara sunulacak.

IOS 12 Alacak Cihazlar

Android cihazlarda olduğu gibi donanımı düşük olan (eski) cihazlara da IOS 12 desteği sunulmayabilir. IOS 12 alacak cihazlar arasında; IPhone 5S, 5SE, 6, 6 Plus, 6S, 6S Plus, 7, 7 Plus, 8, 8 Plus, X, IPod Touch (6.sürüm) IPad Pro 2017, Pro 10.5, IPad 2017, IPad 2018, IPad Mini 2, Mini 3 ve IPad Mini 4 yer alıyor. IOS 12 Eylül ayında Apple kullanıcılarına sunulmuş olacak ve bu listede yer alan cihaz sahipleri yeni yazılım güncellemesini cihazlarına indirebilecek.

 

Önceki Tasarımcılar İçin Bilgisayar Seçimi
Sonraki Bilgisayar Virüsleri Nelerdir ? Nasıl Temizlenir ?

Yazar Hakkında

Tufan Kürşat
Tufan Kürşat 66 içerik

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Bu yazarın bütün mesajlarını göster →

İlginizi Çekebilir

Mobil

Artık Arabalar da Akıllı!

Turkcell Kopilot ile Arabanızın ve Sevdiklerinizin Güvenliğini Sağlayın! Varsayalım insan soyu kaldırılıp her şeyin kendiliğinden gelişip olgunlaştığı, sütlerin balların yerden kaynadığı, yiyeceklerin dallarından koparılmayı beklediği, herkesin gönlünden geçirdiğini hiç vakit

Android

Galaxy S9 Hangi Yenilikleri Getirdi

Samsung amiral gemisinde yapmış olduğu yeniliklerden sonra aileye bir yeni birey katarak milyonlarca kişinin beklentilerini karşılayacak bir telefon modelini üretmeyi başarabildi. Çıkış tarihlerinden bugüne kadar yapılan Samsung telefonlar Android işletim

Mobil

Akıllı Telefonlara Bulaşan Virüsler Nelerdir ? Nasıl Temizlenir ?

Akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle hemen hemen her gün birçok içerik ile karşılaşırız. Bu tür içerikler arasında gezinirken kimi zaman reklamlar kimi zaman ise bazı linkler önümüze çıkmaktadır. Bunların hepsi bizi tehdit edebilecek

0 Yorum

Henüz Yorum Yok

İlk Yorumu Sen Yap Bu yazıya yorum yapın!

Cevap Bırak