Google Akıllı Şehri, Alphabet İnşa Edecek

Google Akıllı Şehri, Alphabet İnşa Edecek

Google, Sidewalklabs ve Alphabet INC ortaklarıyla yapmış olduğu görüşmeler neticesinde akıllı şehri yapmayı planlıyor. The Wall Street Journal’ın yapmış oldukları haberlere göre Google firması yakın zamanda imza atacağı projelerde insan hayatının kolaylaşması için çalışmalar yürütecekleri açıklamasında bulundular. Google grup ortakları arasında yerini almakta olan Alphabet firması akıllı şehir üretme projesi üzerinde yoğun taleplerin gelmesiyle birlikte çalışmalarını sürdürüyor. Bu proje sayesinde ileriki zamanlarda insan hayatı daha da kolay hale gelebilecek kara veya deniz ulaşımı çerçevesi içerisinde çalışmalar yapılacak. Akıllı şehir projelerin halka tanıtılmasıyla birlikte yüksek bir beğeni toplaması da oluşacak olan projelerin temellerin atılmasına olanak sağlamış bulunuyor.

Akıllı Şehir Projesi

Akıllı şehir projesini üstlenmiş olan Google yapmış olduğu görüşmeler neticesinde ilk olarak uygulamanın nerede pilot görevini yapacağı bölümleri belirlemiş bulunuyor. Bulunan bölgede akıllı Wi-Fİ sinyallerin daha da ötesinde tepeden aşağıya yeni başta şehir düzeni kurarak düşük maliyetlere sonuç doğuracak projelerin gelişimi için çalışmalar başlatılmıştır. Aynı zamanda araştırma komitesi akıllı mahalle ve komşuluk ilişkilerinin farklı boyuta aktarılacağı yeni projelerin gelişimi için çalışmalarını aralıksız olarak sürdürdüklerini açıklamasında bulundu. Sokak tasarımların yeni baştan projelendirmesi araçların elektrik sistemleri sayesinde ilerleme yaşamaları ve içerisinde bulunmakta olan insanların hayatları daha da kolay hale gelecek biçimlerin belirtilmesi çalışmaları Google tarafından düzenlenecek.  Proje için yapılan çalışmaların aktif hale gelmesi için belediyelerin gerekli olan evrak çalışmalarını onaylamaları beklenmektedir.

Mevsimlere Göre Değişim Gösteren Parklar

Konsept aşamasında bulunan akıllı şehir uygulamasında insanlar hiçbir ek işi yapmayacaklar. Mevsimlere göre değişim gösteren parkların olması kendini yenileyebilen farklı sokakların yaratılması ve çöp toplayan robotların imal edilmesi gibi yüksek derecelerde bulunan 196 sayfalık doküman yazıları yayınlayan SidewalkLabs bu uygulamaların yürürlüğe girmesi için gerekli işlemlerin yapıldığını belirtti. Evlerin daha ucuz hale geleceği istemiş olduğunuz bir konumdan diğer konuma kolaylıkla gidebileceğiniz akıllı şehir uygulamasının kurallarını ve avantajlarını Kanada başbakanı Justin Trudeau tarafından da beğenildi. Uygulama yapıların aktiflik göstermesiyle birlikte şehir yapılandırması farklı bir boyuta taşınarak şehir hayatının kalitesi üst seviyelere çıkartılması planlanmaktadır.

Firma Tarafından Gerekli Bilgiler Toplanıyor

Öncelikle SidewalkLabs, firması uygulamalara başlamadan önce insan hayatının nasıl işlendiği ve sokakların hangi konular hakkında değişikliğin gerçekleştirileceği konumunda her alana sensörler ve aktif kameralar yerleştirilecek. Bu durumların tespit edilmesi durumunda eski düzeni tamamen değiştirecek ve yerine yepyeni bir sistemin gelmesi için çalışmaların yapılması konusu şehir yapılandırmasını aktif hale geleceğini gösteriyor. Trafik yoğunlukların ortadan kaldırılması, kirlilik ve altyapı hakkında büyük değişimlere girecek olan yeni proje beraberinde yenidünya sistemini de belirteceğini ifade etmektedir. Şoförsüz otobüslerin üretilmesi ve trafikte bulunan araç ve gereçlerin baştan sona düzenlenmesi otomatik olarak hizmet veren bölgelerden araç kiralanması gibi binlerce yeni özelliklerle birlikte Google tarafından desteklenen akıllı şehir uygulaması şuan için gerekli izinlerin verilmesi dahilinde 3,5 kilometrelik alanda uygulanacaktır.

Önceki Uber Uygulaması Ne İşe Yarıyor?
Sonraki Sanal Gerçeklik Gözlükleri

Yazar Hakkında

Tufan Kürşat
Tufan Kürşat 66 içerik

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Bu yazarın bütün mesajlarını göster →

İlginizi Çekebilir

Teknoloji

Robot Geliştiricileri Doğayı Nasıl Taklit Ediyor?

Günlük hayatta karşınıza çıkan teknolojik ürünler sizi şaşırtıyor mu? Eğer çocukluğunuz teknoloji çağına denk geldiyse bu soruya cevabınız muhtemelen hayır olacaktır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte, hayatımıza birçok yeni şey girdi.

Mobil

Snapchat Yakında Oyun Oynama Özelliğiyle Yenileniyor

Son zamanlarda yaptığı tasarım değişikliğiyle tepki çeken ve bu yüzden kullanıcı kaybeden Snapchat yeni bir atakla kullanıcı çekmeyi amaçlıyor. Gelen haberlere göre Snapchat bünyesine yeni bir oyun platformu eklemek için

Teknoloji

Smart TV Nedir?

Teknolojik özellikleri ile gündelik yaşamımızda yeni bir yere ve öneme sahip olan Smart TV’ler pek çok avantaj ile öne çıkmaktadır. Smart TV nedir? İnternete bağlı şekilde entegre çalışan, mobil cihazlara

1 Yorum Var

  1. Hamdi Bey
    Mayıs 30, 18:08 Reply

    Küresel sermaye önce internete kaydı, çığ oldu büyüdü şimdide sanaldan tekrar gerçeğe dönüyor.
    Sorsan başarı hikayesi derler. Tabi yersen .

Cevap Bırak