Bilgisayar Virüsleri Nelerdir ? Nasıl Temizlenir ?

Bilgisayar Virüsleri Nelerdir ? Nasıl Temizlenir ?

Bilgisayarlarda her gün saatlerce vakit geçiriyoruz . Vakit geçirirken birçok siteye giriş yapıyoruz ve bu sitelerden güvenli olmayan bir sitede olduğumuzu hissettiğimizde virüs endişesiyle de karşı karşıya kalıyoruz. Bu  yazımızda bilgisayarınıza virüs bulaşıp bulaşmadığını öğrenmek ve eğer bulaştıysa, o virüsü nasıl temizleyebileceğinizden bahsedeceğim.

Bilgisayarıma Virüs Bulaştığını Nereden Anlarım ?

Bunun en ilkel yolu , bilgisayar kullanımınızı etkileyen bir şey olup olmadığıdır. Eğer bilgisayar normalden fazla ısınıyor ve fan da fazla sesçıkarıyor ise , arka planda bir şeyler çalışıyor olabilir. Ya da bilgisayarınız durup dururken donuyorsa da bir başka kişi tarafından bilgisayarınız ele geçirilmiş olabilir. Virüs olarak sayılmasa da yine de bilgisayarınızın açıklarından faydalanan reklam virüsleri de tüm reklamlarda kendilerini göstermeye ayarlı bir şekilde size gözükebilir.

Ne Tür Virüsler Bilgisayarıma Bulaşabilir ?

Virüsler arasındaki en tehlikeli virüslerden biri fidyeci virüslerdir. Bilgisayarınızı tamamen kilitleyerek kullanılmaz hale getirirler. Sizden para ya da kripto para gibi şeyler isteyerek bilgisayarınızı tekrardan kullanılabilir hale getirebileceklerini söylerler. Bu gibi bir durumda eğer bilgisayarınızda önemli bir dosya yoksa, format atmak yeterli bir yol olacaktır. Bir başka yaygın virüs ise keylogger virüsüdür. Klavyeye yazdığınız her şeyi kaydederler ve kredi kartı, hesap şifreleri gibi özel bilgilerinizi çok kolay bir şekilde ele geçirebilirler. Bunların dışında sadece bilgisayarınıza zarar verme amacıyla yapılan virüsler de vardır. Bazıları tüm dosyalarınızı ses dosyasına çevirirken bazıları ise dosya formatını değiştirir ya da silerler. Virüsler bazen modeminizdeki açıklar ile bile bulaşabilmektedir.

Bilgisayar Virüsleri Nereden Bulaşır ?

Virüsler genellikle internet sitelerindeki korsan içerikler üzerinden bulaşır. Eğer dizi , film ya da oyun ve benzeri şeyler indirecekseniz güvenilir bir siteden indirmenizi tavsiye ederim. Bir başka virüs yayılma şekli de USB bellekler iledir. Genellikle solucan adı verilen virüsler USB bellekler ile yayılır. Bu şekilde yayılma stratejileri ise gün içerisinde kırtasiye bilgisayarı ,okul bilgisayarları veya bir arkadaşınızın bilgisayarına  USB bellek takılmasından dolayıdır.

Bilgisayar Virüsü Nasıl Temizlenir ?

Bilgisayar Virüsleri genellikle programsız olarak temizlenemezler. İlk denemeniz gereken yol virüsün ismini ya da yaptığı işlemi aratarak internete yazmak olacaktır. Çünkü bazı virüsler bilgisayarınıza program veya işlem olarak yüklenmiş olabilir. Bu tür virüsleri programsız olarak silebilirsiniz. İkinci yol ise virüs programlarıdır. Çoğu paralı olsa da ücretsiz olarak işini iyi yapan yazılımlar da bulunmaktadır. Örneğin Microsoft Security Essentials programını kullanarak iyi bir koruma elde edebilirsiniz. Eğer virüs hiçbir şekilde silinmiyor ise bilgisayarınız formatlamak ve USB belleğinizi de biçimlendirmeniz gerekecektir .

Önceki IOS 12 Nasıl Olacak?
Sonraki 2018’in En Çok Satılan Telefon Modelleri ve Özellikleri

Yazar Hakkında

Tufan Kürşat
Tufan Kürşat 66 içerik

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Bu yazarın bütün mesajlarını göster →

İlginizi Çekebilir

Yazılım

Windows 10 Hızlandırmak İçin 10 Teknik

Microsoft’un bu zamana kadar piyasaya sunduğu en hızlı en iyi şekilde optimize edilmiş işletim sistemi olarak Windows 10 ön plana çıkmaktadır. Her ne kadar hız için optimize edilen bir işletim

Yazılım

Kodlama Eğitiminin Önemi

Bilgisayar yazılımlarını yapmak için bir elektronik dile ihtiyaç vardır ve bu dile kodlama denir. Yeni yazılımlar üretmek, uygulamalar tasarlamak ve web sitesi oluşturmak gibi alanlarda kodlama eğitimi daha fazla dikkat

0 Yorum

Henüz Yorum Yok

İlk Yorumu Sen Yap Bu yazıya yorum yapın!

Cevap Bırak