Android P Ne Sunuyor?

Android P Ne Sunuyor?

Teknoloji kullanıcıları için en büyük sıkıntılardan biri kullanıcı bilgilerinin sızma korkusudur. Bu nedenle insanlar artık gelişmelere şüphe içerisinde bakmakta. Google tam da bu şüpheleri gidereceğini düşündüğü bir ürünü piyasaya tanıttı. Yeni akıllı Android’in adı Android P. Firma, yeni sürümün bilgi toplayan her türlü girişimin büyük takipçisi olacağını vadediyor.

Yapay zeka destekli ve tamamen yeni bir kullanım sunacak olan bu ürün, en akıllı Android olacağının sinyallerini veriyor. Güvenlik önlemlerinin ciddi biçimde artırıldığı yeni sürüm için şimdilik beta yayını kullanılmakta. Teknoloji firmalarının verileri toplama ve güvenliği konusundaki zafiyetleri de bu sürüm ile çözülecek gibi durmakta.

Akıllı Android sürümü, uygulamaların arka planda nasıl çalıştıklarını takip edecek ve kullanıcılar hakkındaki bilgileri büyük ölçüde değiştirerek onlara sunacak. Uygulamalar çalışmadıkları zamanda konum, ağ durumu gibi bilgilere artık erişemeyecekler. İlk defa böyle bir özelliğe sahip olacak P, yükleme esnasında kullanıcılar izin vermiş olsa bile, bu kuralların geçerliliğini koruyacak.

Ayrıca veri toplamak ve topladığı verileri kullanmak isteyen uygulamaların ise bunu mutlaka bildirim çubuğunda göstermesini zorunlu kılmakta. Android cihazlardan toplanan ve Google Cloud’a gönderilen verilerin şifrelenme biçimini değiştirmesi, güncellenen sürümün gerçekten de güven verdiğini gösteriyor.

Şimdiye kadar ise Google’ın şifrelediği bilgiler, firmanın erişebileceği şekilde saklanmaktaydı. Android P, şifreleme bakımından çok daha fazla güvenlik düzeyine sahip olacak ve uygulamaların varsayılanı olarak HTTPS şifreli bağlantıyı kullanacak.

Önceki Felsefe Oyunu Limbo
Sonraki Android Auto Wireless Nedir, Ne İşe Yarar?

Yazar Hakkında

Tufan Kürşat
Tufan Kürşat 65 içerik

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Bu yazarın bütün mesajlarını göster →

İlginizi Çekebilir

Teknoloji

Robot Geliştiricileri Doğayı Nasıl Taklit Ediyor?

Günlük hayatta karşınıza çıkan teknolojik ürünler sizi şaşırtıyor mu? Eğer çocukluğunuz teknoloji çağına denk geldiyse bu soruya cevabınız muhtemelen hayır olacaktır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte, hayatımıza birçok yeni şey girdi.

Mobil

Iphone X ile Samsung Galaxy S9 Plus Karşılaştırması

Samsung S serisinde yapmış olduğu değişiklikleriyle birlikte ilk defa çift kamera özelliği barındıran telefon modelini tanıtmış bulunuyor. Aynı zamanda Iphone X ‘de bulunmakta olan Full ekran özelliği de telefonlar arasında

Teknoloji

Güneş Gözlüğünde Devrim: Fotoğraf ve Video Çekebilen Spectacles Satışa Sunuldu!

Numarasız ya da numaralı olarak sipariş edilebilen video ve fotoğraf çekme özellikli güneş gözlüğü Spectacles, Snapchat tarafından satışa sunuldu. Havalı renkleriyle ilgi çeken gözlük, dışarıdan normal bir güneş gözlüğünüzü andırsa

0 Yorum

Henüz Yorum Yok

İlk Yorumu Sen Yap Bu yazıya yorum yapın!

Cevap Bırak