Akıllı Telefonlara Bulaşan Virüsler Nelerdir ? Nasıl Temizlenir ?

Akıllı Telefonlara Bulaşan Virüsler Nelerdir ? Nasıl Temizlenir ?

Akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle hemen hemen her gün birçok içerik ile karşılaşırız. Bu tür içerikler arasında gezinirken kimi zaman reklamlar kimi zaman ise bazı linkler önümüze çıkmaktadır. Bunların hepsi bizi tehdit edebilecek cinsten virüsler içerebilir.

Mobil Cihazıma Virüs Bulaştığını Nereden Anlarım ?

Eğer mobil cihazınıza virüs bulaştıysa durduk yere ana ekranınızda ya da herhangi bir işlem yaparken karşınıza reklamlar çıkabilir. Eğer kripto para üreten bir virüs ile karşı karşıyaysanız telefonunuz yüksek derecede ısınacaktır .Ve işlemleri yapamayacak seviyeye kadar geleceksiniz. Keylogger virüsünü ise maalesef tespit edemezsiniz. Bu virüs yazdığınız her şeyi kaydeder ve tespit edilmesi zor olduğu için en tehlikeli virüslerdendir. Müzik indirme siteleri aracılığı ile bulaşıp tüm şarkı ve albümlerin kapağına kendi istediği fotoğrafları koyan virüsler de mevcuttur .Bu virüs , aktarılan dosyalara da bulaşarak birçok kişiye kolay şekilde yayılabilir .

Mobil Cihazıma Virüsler Nerelerden bulaşabilir ?

Eğer mobil cihazınıza bir virüs bulaştıysa bu apk denen uygulama kurma dosyaları üzerinden olabilir. Bazı uygulamalar da kötü niyetli amaçları olan özellikler ile telefonunuzu ele geçirebilir. Bundan dolayı mümkün olduğunda Google play store ve app store mağazaları dışından uygulama yüklememeniz tavsiye edilmektedir. Bunun dışında tarayıcı aracılığıyla da virüs bulaşabilir. Özellikle bazı virüsler sizi kandıracak yönde pop-up tarzı reklam şeklinde çıkarak size kendilerine bastırtabilirler. Mobildeki reklamlar bilgisayara göre daha agresiftir .Bu yüzden çok fazla dikkatli olunmalıdır. Siz farkında olmadan arkada bir sekmede istedikleri bir siteyi açabilirler.

Mobil Cihazıma Bulaşan Virüsleri Nasıl Temizlerim ?

Eğer mobil cihazınıza bir virüs bulaştıysa Google play store üzerindeki virüs temizleme programlarını kullanabilirsiniz. Bu programlar maalesef bilgisayardaki versiyonları kadar gelişmiş olmadıkları için her virüsü tespit edemeyebilirler. Bundan dolayı bir antivirüs ile sınırlı kalmayıp birkaç tane indirip taratarak emin olmanızı tavsiye ederim . Benim önerdiğim anti-virüs programları Avast ve Malwarebytes’dır. Telefonunuzda fazla yer kaplayan dosyaların olduğunu ve ayrıyeten virüs de olabileceğini söyleyerek sizden kendisini indirmesini tavsiye eden Clean Master gibi programlardan mümkün olduğunca kaçının çünkü bu tarz programlar genelde hiçbir işe yaramaz. Güvenilir markaların güvenilir anti-virüsleri, koruma için yeterli olacaktır .

Önceki Elon Musk CEO’luk Görevine Devam Edecek
Sonraki Tasarımcılar İçin Bilgisayar Seçimi

Yazar Hakkında

Tufan Kürşat
Tufan Kürşat 65 içerik

Yazar Tufan Kürşat 1978 Lefkoşa doğumlu, 1997 yılından beridir web çalışmaları yapıyor ve sayısız projenin içinde yer aldı. Şu an ise web executive rolünde çalışmalarına devam etmektedir.

Bu yazarın bütün mesajlarını göster →

İlginizi Çekebilir

Mobil

2018’in En Çok Satılan Telefon Modelleri ve Özellikleri

Teknolojinin hızlı bir şekilde hayatımıza girmesi ile beraber, bu konudaki tüm gelişmeler de farklı müşteriler tarafından yakın takibe alınmaktadır. Özellikle de en son çıkan telefon modellerine sahip olmak isteyen kişilerin,

Mobil

Akıllı Telefonlarda Yazı Yazma Hızınızı Arttırmak İçin 3 Önemli Taktik

Akıllı telefonlar, hayatımız her alanında yer alıyor. Otobüste, tuvalette, yemek yerken vb. yerler. Bulunduğunuz yerlerin yoğunluğuna, ortamına göre bazen telefonu hızlı kullanmanız gereklidir. Bu yüzden de metin yazarken hızlı bir

Mobil

Telefonda Silinen Resimleri Kurtarma

Telefonunuzun galerisini yanlışlıkla sildiniz ve geri kurtarmanın yollarını mı arıyorsunuz? Hepimizin akıllı telefonlarında sıklıkla yaşadığı sorunların başındadır. Bu sebeple telefonlarımızı sürekli yedeklemeyi unutmayalım! Yedekleme ve senkronize etme yöntemlerini ihmal etmediğimiz

0 Yorum

Henüz Yorum Yok

İlk Yorumu Sen Yap Bu yazıya yorum yapın!

Cevap Bırak